intranet

    

Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

W dniu 19 kwietnia 2016r. w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat medycznego przygotowania polskich sportowców wyjeżdżających na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

 

Od września 2014r. Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej współpracuje z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni celem zabezpieczenia zdrowotnego polskich sportowców w czasie pobytu w Brazylii. Utworzona została platforma edukacyjna „Zdrowe Rio”, gdzie sportowcy i ich trenerzy mogą dowiedzieć się wszystkiego o chorobach przenoszonych przez owady, a także drogą pokarmową, płciową i chorobach skóry. W kwietniu 2015r. na konferencji w Giżycku zostali wyszkoleni lekarze i trenerzy naszych sportowców, a od 20 kwietnia 2016r. zaczęła działać strona „Zdrowe Rio”, gdzie w przystępny sposób można uzyskać wszystkie potrzebne informacje o zagrożeniach zdrowotnych w Brazylii. Każdy blok tematyczny zakończony jest krótkim testem.

 

Ponadto ustalono zestaw niezbędnych szczepień ochronnych i rozpoczęto uodpornianie ekipy wyjeżdżającej do Rio de Janeiro. Wszyscy zostaną także wyposażeni w repelenty – środki chroniące przed ukłuciami owadów.

 

Z ośrodka gdyńskiego jako ekspertki w zakresie medycyny tropikalnej i podróży zostały powołane dr n.med. Agnieszka Wroczyńska oraz lek. med. Anna Kuna. UCMMiT zapewni także badania sportowców po powrocie, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy zdrowotne po wyjeździe do Brazylii.

 

 

02rio-zika

Zdjęcie: http://www.rediff.com/sports/report/brazil-will-make-olympics-safe-from-zika-virus-who/20160224.htm